Proč jsem vegan?

Veronica
plant-women-web

Pij mléko, abys měl silné kosti! Pravda nebo jen zažitý stereotyp? Dostala jsem se k veganství přes zdravotní hledisko. Díky dokumentu Forks Over Knives jsem si začala uvědomovat, že živočišné bílkoviny jsou pro naše tělo špatné a způsobují nám velké množství problémů. Po přechodu na rostlinnou stravu jsem se zbavila potravinových alergií, vysokého cholesterolu, neustálého přibírání a dalších problémů, které už všichni považujeme za normální. Lidé mají strach jíst vegansky, aby jim něco nechybělo. Ovšem jediné, o co budete ochuzeni, jsou vaše zdravotní problémy :) I když jsem vždy milovala zvířata a bránila bych je zuby nehty (včetně housenek, mloků, hadů, myší, žab, koz a prasat), nikdy jsem si nepřipustila, že na mém talíři leží jedno z nich. Naše názory a postoje jsou většinou tvořeny tradicemi a zvyky, které na nás odmalička koukají z každého rohu. Hlaď si pejska, spapej prasátko. Tak se to přece dělá a má to tak být. A nebo ne? Ať už jste se dostali k veganství přes zdravotní, etické nebo environmentální hledisko, podstatné je, že jste se k němu dostali. Zvířata vám budou vděčná :)

Kamila

kamca-web 

Než jsem se stala vegankou, byla jsem rok vegetariánka. Přechod z vegetariánství na veganství pro mě byl opravdu oříškem díky závislosti na sýrech! Naštěstí jsem si ve veganské stravě taky našla nějakou úchylku – oříšky! Veganství jako takové pro mě není jen stravovací návyk, ale cesta k vyššímu poznání. Nemohu opomenout, že se cítím lépe, jak fyzicky, tak i duševně. Mé tělo neztrácí energii příliš dlouhým zpracováváním živočišných produktů. Mám mnohem více energie. Po jídle jsem ihned schopná začít dělat něco dalšího. Jako „neveganka“ jsem si šla raději zdřímnout. Jsem více spokojená, protože vím, že kvůli mému obědu nemusela trpět žádná jiná bytost. Veganství je jedna z cest, která nás vede k uvědomění si, proč na světě vlastně jsme – k šíření lásky. Nechci se podílet na ubližování nevinným zvířatům, které mají stejný nárok na život jako my. Slabším bychom měli vždy pomáhat a to platí i v tomto případě. Je důležité vědět, co všechno předcházelo tomu, než se jídlo dostalo na náš talíř. Určitě nechci odsuzovat nevegany a nevegetariány, byla jsem totiž stejná. Každý potřebuje jinak dlouhou dobu na to, aby mohl dospět k dalšímu kroku – třeba veganství, které vás naplňuje pozitivní energii!

Paprika

paprika-web

O veganství jsem se začala zajímat při rekonvalescenci z anorexie. Viděla jsem v tomto směru stravování smysl a motivoval mě k tomu jíst zdravě a bez výčitek. Již dlohou dobu jsem se zajímala o ekologii a když jsem zjistila prospěšnost rostlinné stravy i v tomto ohledu, byla jsem rozhodnutá stát se oficiálně 'veganem'. Veganství pro mě znamená pravdu, mír a snahu napravit to, co lidstvo dokázalo za svou krátkou existenci napáchat.

Libuška

IMG_0831_2

Vegankou jsem se stala, jelikož jsem se nechtěla dál podílet na utrpení zvířat. Od mala zvířata miluji a jsou mou součástí. Nedokážu si představit, že budu jedno zvíře doma milovat a hýčkat a druhé posílat na smrt kvůli tomu, abych se najedla. Na rostlinné stravě se dá jíst skvěle, zdravě a zábavně. Abych jídlu rozuměla ještě více, absolvovala jsem půlroční kurz výživového poradenství a tak se nyní veganství věnuji i jako výživová poradkyně. Miluji práci s lidmi a co víc, když je to pro dobrou věc. Stejně tak jsem milovnicí fitness a potvrdila jsem si, jak perfektně jde veganství a sport spojit. Mám mnohem více energie, lepší fyzičku a rychleji se regeneruji. Díky veganství jsem začala přemýšlet nad svým životem a zvyky. Spousty zlozvyků jsem ze svého života odstranila a motivovalo mě to dál na sobě makat. Jsem velmi šťastná, že jsem se pro veganství rozhodla. Je to jedna z nejlepších věci, kterou jsem ve svém životě udělala.

Matouš

matouš-web

Snažím se vyléčit prostřednictvím jídla, optimismu a pohybu. Moje první motivace stát se veganem byla čistě ze zdravotních důvodů, dalo by se říci egoistická, ale teď, když už vím o factory farming a globálním dopadu tohoto průmyslu na životní prostředí více, stal jsem se aktivistou. Jak jsem se ale dostal k veganství? Před třemi lety jsem začal posilovat a snažil jsem se nabrat svaly. Na jednu stranu jsem tedy zlepšil své stravovací návyky přidáním zeleniny a ovoce do svého jídelníčku, na druhou stranu jsem samozřejmě jedl tuny masa a pil hektolitry syrovátkových proteinů. Při tomto životním stylu se ozvalo mé astma, které bylo předtím celkem klidné. V následujícím půl roce jsem podstoupil operaci nosních polypů, strávil 3 týdny v lázních, ale nic nepomáhalo….dokonce jsem shodil 15 kilo. Byl mi diagnostikován Churg-Strauss syndrom. Je to jedna z forem vaskulitidy. Prognóza? Brát léky celý život. Měl bych být schopen sportovat, ale opatrně a hlavně to nepřehánět! Nechápejte mě špatně, nepohrdám svými doktory, jsou to úžasní lidé, kteří mi zachránili život. Nemyslím si ale, že by byl tento druh léčby udržitelný. Proto jsem se rozhodl vyléčit se stravou. Stále beru léky, ale dávky se postupně snižují. Jsem přesvědčen, že to zvládnu. Může to zvládnout každý! 

Kristina

IMG_5124

Veganství pro mě není jen o stravování, ale o celém životním stylu. I když jsem vegankou méně než rok, zdá se mi to jako celý život. Moje první seznámení s veganstvím bylo prostřednictvím Youtube, kde jsem našla kanály jako FullyRawKristina, Freeleethebananagirl a Rawvana, které ukazují skvělé účinky ovocné vysoko sacharidové stravy. K rozhodnutí o přechodu na veganskou stravu mi pak už jen stačilo pár videí o negativních účincích živočišných potravin. Ze dne na den jsem se pak stala vegankou. Etické hledisko veganství jsem začala objevovat postupně a tak jsem přestala používat produkty testované na zvířatech a výrobky ze zvířat, jako například kůži. Díky veganství jsem v prvních dvou týdnech zhubla okolo pěti kilogramů a celkově se mi zlepšil zdravotní stav. Po dlouhých sedmi letech problémů se štítnou žlázou mi tyto problémy zmizely a konečně nemusím brát žádné léky. V neposlední řadě jsem poznala spoustu skvělých, ochotných a skromných lidí, se kterými teď sdílím jednu vášeň - veganství :) 

Deniska

denda-web7_o

Já jsem Teniska. Veganská Teniska. Kdysi jsem byla jen obyčejná teniska, která se živila vším možným, pak mi ale zjistili, že jsem alergická na mléko. Díky tomu jsem konečně přišla na to, že je pro mě zdravější a lepší veganská strava. Všechno to ovoce a zelenina, všelijaké oříšky a další pestrobarevná jídla mě začala lákat. Zbavila jsem se ekzému a stav mé štítné žlázy se stále zlepšuje! Malá teniska měla ráda zvířátka, ale jen tak, jak jí to naučili rodiče - tak nějak povrchně. Když se však stala Veganskou Teniskou, začala celou svou šlápotou zvířata milovat. A tak si i adoptovala jednoho malého drobečka, aby se necítil sám. Pejsci přeci mají rádi tenisky! 

Kristina 

kika-web

Proč jsem se stala vegankou? Mé rozhodnutí bylo původně motivováno zdravotními důvody. Moje máma a dokonce i moje host-mom v USA zemřela na rakovinu. Nikdy bych nikomu nepřála projít si něčím podobným a proto jsem se po shlédnutí dokumentu Raději vidličky než nože (Forks over Knives) rozhodla stát se vegankou a šířit osvětu. Díky tomuto dokumentu jsem si totiž uvědomila, že nikdo ve skutečnosti nemusí mít rakovinu, pokud je ochoten změnit své stravovací návyky. Nikdy předtím jsem vegana nepotkala, takže jsem ve svýh začátcích neměla nikoho kdo by mi pomohl. Naštěstí jsem bydlela v USA, kde bylo nespočet veganských možností. Byla to pro mě jasná volba, protože ten film mi zodpověděl mnoho otázek. Začala jsem si o tomto tématu zjišťovat více a více, protože jsem věděla, že je to ta správná cesta ke zdraví a tím i ke spokojenosti. Zanedlouho jsem přestala potřebovat léky na astma a poznávala jsem stále nové a nové potraviny. Mé alergie a bušení srdce také zmizely. I když má nejoblíbenější jídla byla masová a byla jsem závislá na mléčné čokoládě, užívala jsem si nové potraviny s větší radostí, protože jsem věděla, že jsou pro mě mnohem zdravější. Bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě, protože ráda pomáhám lidem na cestě ke zdraví. I když jsem se stala vegankou ze zdravotních důvodů, nikdy neudělám krok zpátky z důvodů etických, environmentálních a z důvodu pomoci zemím postiženým hladem. 

Kate

IMG_1114_Kate-web

Jako mnoho lidí, i já jsem se stala nejdříve vegetariánkou. Kdysi jsem jedla maso každý den....a někdy dokonce dvakrát! Vždycky jsem říkala: "Nikdy bych nemohla být vegetariánka.", ale ano, stala jsem se jí! Po shlédnutí pár dokumentů jako Food a.s. a Raději vidličky než nože jsem se rozhodla, že maso už nebudu dál jíst. Překvapivě to nebylo vůbec těžké! Moje rodina kvůli tomu šílela a ani trochu nesdílela můj názor ani mě nepodporovala v mém rozhodnutí. Bylo to zvláštní, ale najednou tady byla nová Kate. Moje výbušná povaha byla pryč. Stávám se více a více klidným a vyrovnaným člověkem :) Po pár měsících jsem se do tohoto životního stylu dostala naplno, četla jsem si o zdravotních rizicích konzumace živočišné stravy a tak jsem se dostala k veganství. Naučila jsem se hodně o tom jak moc můžu pomoci životnímu prostředí, zvířatům a mému vlastnímu tělu jen když přejdu na rostlinnou stravu. Neříkám, že to bylo extrémně lehké, ale prostě jsem věděla, že je to ta správná cesta a cítila jsem se  čím dál tím zdravěji. Jsem šťastná, že pomáhám naší planetě, svému zdraví a především zvířatům! Cítím se skvěle, protože vím, že to co dělám je dobré a správné! Být vegankou mě činí šťastnou!